Dr Mariusz Wilk
Dr n. med. Joanna Jabłońska-Zrobek
APARATY STAŁE
WARSZTATY NA TYPODONTACH
Informacje o kursie
Seminarium wprowadzające adeptów ortodoncji w technikę leczenia aparatami stałymi. Program seminarium obejmuje całokształt zagadnień związanych z przygotowaniem się lekarza ortodonty do rozpoczęcia pracy w technice aparatów stałych.
. Omówione i uzasadnione zostaną zasady doboru narzędzi, materiałów i akcesoriów koniecznych do leczenia aparatami stałymi, zasady wyboru systemu zamków i pierścieni, zasady posługiwania się nimi. Przedstawione będą też zasady wyboru i doboru drutów, zamków i pierścieni do określonych sytuacji klinicznych, stosowanie głównych technik – zasadniczych różnic między nimi, wskazanie technik trudnych i niebezpiecznych, których stosowanie bez odpowiedniego przygotowania może mieć przykre konsekwencje dla niedoświadczonego lekarza i jego pacjenta.
. Praktycznie przeprowadzone zostaną ćwiczenia w klejeniu zamków oraz „leczenie” prostego przypadku nieekstrakcyjnego na typodoncie. Kurs przeznaczony jest dla lekarzy początkujących, stawiających pierwsze kroki w leczeniu aparatami stałymi.
W czasie kursu nie będą omawiane zasady planowania leczenia, prowadzenia dokumentacji itp. Kurs ukierunkowany jest głównie na stronę techniczną, prawidłowego wyboru materiałów i narzędzi oraz odpowiedniego posługiwania się nimi. Szkolenie to, ze względu na ograniczony czas, pomija zagadnienia związane z procesem planowania leczenia, który w ortodoncji odgrywa szczególną rolę i który przedstawiony zostanie na innych kursach.
Wymagane narzędzia (wg. Katalogu Forestadent):
• kleszcze Weingarta 501-0809
• igłotrzymacz typu Mathieu 501-0708
• kleszcze do cięcia dystalne 501-0807
• kleszcze do drutu ligaturowego 501-0801
• pęseta do zamków 501-0866
• „widelec” 501-0855
• zgłębnik stomatologiczny
• zapalniczka
• okulary ochronne
Dr Mariusz Wilk
Dr n. med. Joanna Jabłońska-Zrobek
APARATY STAŁE
KURS WARSZTATOWY
Informacje o kursie
. Rozwinięcie seminarium wprowadzającego, gdzie dogłębniej rozwinięte zostaną różne aspekty leczenia ortodontycznego, a w szczególności dokładne omówienie mechanizmów rządzących przemieszczaniem zębów za pomocą różnych aparatów ortodontycznych, podstawy biomechaniki, zaplanowanie i leczenie przypadku ekstrakcyjnego na typodoncie.
. Ramy czasowe szkolenia są ograniczone, a program ciasno wypełniony, dlatego wykładowca nie poleca udziału w kursie osobom z mniejszym doświadczeniem, które chcą pominąć kurs wprowadzający, ponieważ nie będzie czasu na wyjaśnianie kwestii podstawowych omówionych we wspomnianym szkoleniu wprowadzającym.
Wymagane narzędzia (wg. Katalogu Forestadent):
• kleszcze Angla/Adamsa 501-0402
• kleszcze Angla/Tweeda 501-0839
• kleszcze Weingarta 501-0809
• igłotrzymacz typu Mathieu 501-0708
• kleszcze do cięcia dystalne 501-0807
• kleszcze do drutu ligaturowego 501-0801
• pęseta do zamków 501-0866
• „widelec” 501-0855
• zgłębnik stomatologiczny
• zapalniczka
• okulary ochronne
Dr Mariusz Wilk
Posiadam specjalizację I stopnia w zakresie stomatologii ogólnej i specjalizację II stopnia w zakresie ortodoncji. Jestem członkiem krajowych oraz zagranicznych towarzystw medycznych, w tym Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Czeskiego Towarzystwa Ortodontycznego i Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Przez szereg lat pełniłem funkcję przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego w regionie łódzkim oraz wchodziłem w skład Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Jestem egzaminatorem państwowego egzaminu specjalizacyjnego z ortodoncji oraz członkiem rady redakcyjnej czasopisma „Czeska Ortodoncja”. Mam na koncie kilkadziesiąt edycji szkoleń dla ortodontów, stomatologów ogólnie praktykujących, asystentek stomatologicznych, ortodontycznych i techników dentystycznych. Popełniłem wiele publikacji, a także wystąpień kongresowych w Polsce i za granicą. Jako tłumacz, uczestnik lub wykładowca biorę udział w większości znaczących polskich i międzynarodowych wydarzeń ortodontycznych. W trakcie ponad dwudziestoletniej praktyki zawodowej skonsultowałem i wyleczyłem wiele tysięcy pacjentów, stosując zarówno sprawdzone techniki jak i nowoczesne technologie. Prowadzona przeze mnie prywatna przychodnia Orto uzyskała Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008 (według naszej wiedzy byliśmy pierwszym specjalistycznym gabinetem ortodoncji w Polsce, który uzyskał ISO w tym obszarze), a w 2012 mój gabinet został laureatem programu Rzetelni w Ochronie Zdrowia. Od kilkunastu lat swoją aktywność zawodową dzielę pomiędzy leczenie pacjentów i edukację medyczną. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z programem najnowszego projektu – Orthonavi – czyli usystematyzowanego szkolenia teoretyczno-praktycznego, jaki dedykuję odbiorcom zainteresowanym fuzją sprawdzonych sposobów leczenia i nowoczesnych technologii.
Dr n. med. Joanna Jabłońska-Zrobek
Jestem specjalistą ortodontą, a także wieloletnim nauczycielem akademickim z powołania i pasji. Od wielu lat związana jestem z Zakładem Ortodoncji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Opiekunem zarówno specjalizujących się w dziedzinie ortodoncji, jak i prac licencjackich techników dentystycznych. Udzielam się na konferencjach naukowych wśród lekarzy i techników dentystycznych. Jestem autorem i współautorem publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych. Od 8 lat prowadzę kursy samodzielnie i z dr Mariuszem Wilkiem. Od 2016 roku jestem także Przewodniczącą Łódzkiego Koła PTO. Moją pasją jest leczenie wczesne, leczenie pacjentów w wieku rozwojowymi, poszukiwanie innowacji leczenia ortodontycznego. Chętnie jeżdżę na liczne kursy ortodontyczne w kraju i Europie.